FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Miejsce, które powstało z myślą o was.

Chciałam przybliżyć wam mój sposób pracy i odpowiedzieć na nurtujące was pytania. Opowiadam też trochę o sobie. (Jeżeli masz pomysł na pytanie, które mogłoby się znaleźć w tym dziale pisz do mnie na Facebooku!)

Beata Zięba fotograf Poznań

O CO CHODZI W SESJI LIFESTYLE ?

Każdy fotograf pewnie ma swoją definicję sesji typu lifestyle . W opisach takiej sesji pojawiają się zazwyczaj podobne skojarzenia: że jest naturalna, niepozowana, może być domowa lub w plenerze. Sesja lifestyle pokazuje waszą codzienność. To takie zdjęcia rodzinne dokumentujące wasze, wspólne życie: przygotowywanie posiłku, czytanie książek, zabawy z dziećmi, jednym słowem wasze rytuały dnia powszedniego. Piękno takiej sesji zawarte jest w naturalności. Nie mamy scenografii, sztucznego oświetlenia, rekwizytów.

Na co dzień robimy zdjęcia telefonami (mamy je zawsze pod ręką), coraz rzadziej używamy aparatu fotograficznego do robienia zdjęć. Nie wszystko jednak da się sfotografować telefonem, w gorszym oświetleniu czy przy ruchu (dzieci ruszają się prawie cały czas) zrobienie udanego zdjęcia graniczy z cudem. Sesja lifestyle jest dla was jeżeli cierpicie na brak wspólnych zdjęć ( w końcu ktoś zawsze to zdjęcie robi) i chcecie mieć piękne zdjęcia w dobrej jakości.

Działam na terenie Poznania, ale dojazd na sesję  w inne miejsce nie stanowi dla mnie problemu. Lubię podróżować, odkrywać nowe miejsca, które mnie inspirują. Czekam na waszą historię.

ILE DOSTANIEMY ZDJĘĆ ZE ŚLUBU (I DLACZEGO TAK MAŁO) ?

To oczywiście żart, nie dostajecie wcale mało zdjęć.

Dokumentuje wszystkie ważne momenty z niezwykłą starannością o każdy detal. Ilość zdjęć, na jaką jestem z wami umówiona to orientacyjna i często minimalna ilość zdjęć (przy 12 h reportażu od 400 do 500 zdjęć w zależności od wielkości wesela, liczby gości).

Zawsze oddaje więcej zdjęć niż przewiduje to umowa. Czyli wszystkie, które dokumentują ważne i ciekawe momenty i nie są powtórzeniami podobnych kadrów. Nie każde zdjęcie nadaje się do pokazania, zdjęcia robione w ruchu, podczas tańca w szczególności, to kwestia często czekania na właściwy moment. Wszystkie zdjęcia, poza tym momentem, odrzucam, ponieważ nie zaspokajają moich oczekiwań. W selekcji zdjęć trzeba zaufać fotografowi, który właśnie w tym się specjalizuje i ciągle doskonali.

CZY SESJA PLENEROWA JEST DODATKOWO PŁATNA?

Tak, jeżeli jest zaplanowana w innym dniu niż wesele. Za sesję plenerową wykonaną w dniu ślubu nie płacicie, jest ona w pakiecie. Nie wymaga ona osobnego umawiania się w inny dzień i dojazdu. Natomiast, jeżeli chcielibyście poświęcić więcej niż 30-45 minut na zdjęcia plenerowe, macie swoje ulubione miejsce w mieście lub na łonie natury, w którym chcielibyście być sfotografowani, polecam umówienie się na dodatkową sesję plenerową.

ILE TRWA SESJA PLENEROWA?

W dniu ślubu około 30-45 minut. Sesja plenerowa w osobnym terminie trwa od 1,5 do 3 godzin. Zdarzają się odstępstwa od tych ram, wszystko zależy od miejsca i pogody.

PO CO NAM SESJA NARZECZEŃSKA?

Sesja narzeczeńska to wspaniała okazja do przełamania lodów. Możemy się bliżej poznać przed ceremonią zaślubin. Wy będziecie mieli doskonałą okazję do oswojenia się ze mną i aparatem. Ja też będę wiedzieć jak was fotografować. Zalet jest całe mnóstwo. Taka sesja odbywa się jeszcze poza gorączką przygotowań weselnych i pozwoli wam przygotować się i nabrać pewności przed tym najważniejszym dniem w waszym życiu.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SESJI NARZECZEŃSKIEJ?

Sesja narzeczeńska ma być na luzie, nie trzeba się do niej jakoś specjalnie przygotowywać. Zwykle trwa około 2 h. Ale są takie dwie kwestie, które musicie razem przemyśleć!

STRÓJ NA SESJĘ Ważne jest wspólne przemyślenie stroju na sesję. Występujecie wspólnie, dlatego wasze stroje muszą do siebie pasować pod kontem kolorystyki i stylu. Jeżeli ktoś lubi wzorzyste ubrania czy koszulki z napisami, w dniu sesji, odradzam ich zakładanie. Z prostej przyczyny, odwracają one uwagę od głównych bohaterów zdjęcia, czyli od was samych.

MIEJSCE NA SESJĘ NARZECZEŃSKĄ To jest ważna kwestia do przemyślenia. Niech to będzie miejsce, które lubicie, albo jest związane jakoś szczególnie z wami. Może kawiarnia, w której umówiliście się na pierwszą randkę, albo park gdzie pocałowaliście się po raz pierwszy. Miejsce przywoła wspomnienia i dobrze wpłynie na klimat i nastrój sesji.

KIEDY ZOBACZYMY NASZE ZDJĘCIA ŚLUBNE?

Kilka ujęć przesyłam już na drugi dzień. Po dwóch tygodniach będziecie mogli zobaczyć wszystkie zdjęcia w wersji cyfrowej. Na wydruki i album będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Najpierw dokonacie wyboru zdjęć do albumu, czy też zdecyduje się, które zdjęcia mają być wydrukowane w formie odbitek, ja następnie zajmuję się resztą pracy. Ułożenie zdjęć do albumu, wysłanie do drukarni i odbiór powinien się zamknąć w 6 tygodniach. Natomiast wszystko zależy też od czasu, w którym zlecenie jest realizowane, w sezonie czas może ulec wydłużeniu nawet niezależnie ode mnie, drukarnie mają wtedy też duże obłożenie. O postępie pracy będziecie informowani na bieżąco.

CZY MOŻEMY SIĘ UMÓWIĆ NA KRÓTSZY REPORTAŻ ŚLUBNY?

Tak, nie muszę być z wami 12 h żeby sfotografować dobrze wasz ślub. To od was zależy, jakie momenty mam uwiecznić. Niektórzy nie wyobrażają sobie obecności fotografa przy przygotowaniach w domu, a są pary, które chcą mieć takie detale w albumie ślubnym. Dlatego gorąco polecam spotkanie bezpośrednie lub na Skype w celu omówienia szczegółów waszego dnia, który mam fotografować. Ponadto taka rozmowa pozwoli nam się bliżej poznać.

DLACZEGO ZAJMUJĘ SIĘ FOTOGRAFIĄ?

Od wczesnych lat były takie momenty w moim życiu, kiedy byłam zachwycona światłem padającym pod jakimś kątem lub starym budynkiem porośniętym bluszczem, lub po prostu jakaś scena na ulicy mnie zachwyciła, np. pani ubrana jakoś w niecodzienny sposób. Przy takich momentach zachwytu brakowało mi czegoś do utrwalenia tego momentu, pokazania innym tego w ten sam sposób, podzielenia się moim zachwytem. Próbowałam rysować i malować zapamiętując jak najwięcej szczegółów danej sceny. Próbowałam również pisać o tym, chociaż język wizualny zawsze był mi bliższy.

Wygranie aparatu w jakimś małym konkursie, niezwiązanym w ogóle z żadną dziedziną plastyki był strzałem w dziesiątkę. Rysować nie przestałam, ta umiejętność przydała mi się na egzaminach na ASP i zajęciach z rysunku anatomicznego. Po szkole artystycznej coś mnie pchnęło ponownie w stronę fotografii. Stworzyłam w domu własną ciemnię, nauczyłam się w końcu podstaw fotografii z mądrych podręczników i tak się zaczęło. Najpierw konkursy fotograficzne, potem zdjęcia dla znajomych i tak robię to do dzisiaj. Ciągle się rozwijam i chcę żeby zdjęcia dla was były najlepsze, zarówno pod kątem technicznym jak i artystycznym (dobrze skadrowane i łapiące niepowtarzalne momenty).

DLACZEGO FOTOGRAFUJE ŚLUBY?

Bycie z wami podczas tego najważniejszego dnia w waszym życiu to dla mnie wyróżnienie i niekończąca się motywacja do rozwoju.

Wiem, że do tych zdjęć będziecie wracać całe życie!

I wiem również, jaka związana jest z tym odpowiedzialność. Staram się obrabiać zdjęcia w sposób ponadczasowy, z ciekawą, ale nieprzekłamaną kolorystyką. Różnego rodzaju mody na spłowiałe kolory, czy jeszcze inne koncepcje, uważam za coś chwilowego. To może szybko  się znudzić, a album i zdjęcia pozostają z wami na całe życie.